Jak prawidłowo oznakować wypadek drogowy?

Widoczne z daleka oznaczenie miejsca wypadku drogowego jest niezbędne, aby zachować wysoki poziom bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Oznaczeniem takich miejsc powinny zająć się m.in. osoby uczestniczące lub będące świadkami zdarzenia drogowego. Jeśli w przestrzeni drogowej często dochodzi do wypadków i kolizji, wtedy zarządca drogi może umieścić na danym odcinku dodatkowe znaki ostrzegawcze. Zobacz poradnik i dowiedz się, jak należy oznakować nagłe wypadki drogowe w Polsce.

Jakie oznaczenia trzeba umieścić na miejscu wypadku?

W praktyce znaki ostrzegawcze stosowane przez zarządców nie znajdują zastosowania w miejscach, gdzie doszło do wypadku z udziałem kilku pojazdów. Takie oznaczenia dostępne w sklepie internetowym ZnakiDrogowe24 są przeznaczone do użycia przez zarządców dróg lub podmioty odpowiedzialne za utrzymanie płynności i bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Do oznaczenia miejsca wypadku służy przede wszystkim trójkąt ostrzegawczy, który należy umieszczać w odpowiedniej odległości od uszkodzonych pojazdów i miejsca zdarzenia.

  1. Na autostradach i drogach ekspresowych to minimum 100 metrów za ostatnim unieruchomionym pojazdem.
  2. Na drogach poza obszarami zabudowanymi to minimum 30-50 metrów za pojazdami.
  3. W obszarach zabudowanych tuż za uszkodzonym pojazdem lub miejscem zdarzenia.

Jeśli to możliwe warto uruchomić światła awaryjne w samochodzie. Dzięki temu kierowcy nadjeżdżający z daleka będą w stanie odpowiednio wcześnie zareagować i dostosować swoją prędkość do warunków panujących na drodze, gdzie doszło do wypadku.

Jak się zachować podczas wypadku drogowego?

Kluczowe jest zachowanie spokoju i zdrowego rozsądku, choć w sytuacjach stresowych to wyjątkowo trudne. Będąc uczestnikiem lub świadkiem takiego zdarzenia, warto zadbać o założenie kamizelek odblaskowych i usunięcie pojazdów w taki sposób, aby nie zagrażały innym uczestnikom ruchu drogowego.

Standardowe znaki ostrzegawcze rozmieszczane przez zarządców nie znajdują zastosowania w nagłych sytuacjach drogowych, np. podczas wypadku. Mogą jednak być przydatną wskazówką dla kierowców, że na danym odcinku jezdni występuje niebezpieczeństwo i zwiększone ryzyko wypadków.

Jak zarządcy mogą zapobiegać wypadkom drogowym?

Zarządcy dróg oraz inne podmioty odpowiedzialne za utrzymanie porządku i bezpieczeństwa na drodze mogą stosować m.in. znaki ostrzegawcze i tablice informacyjne wzdłuż pasów ruchu. Dzięki temu kierowcy poruszający się o drodze otrzymują widoczne informacje o ewentualnych zagrożeniach i niebezpieczeństwach.

Za prawidłowe oznakowanie dróg odpowiadają zarządcy, natomiast w razie nagłych wypadków oznakowaniem miejsca zdarzenia zajmują się: uczestnicy wypadku, osoby postronne będące świadkami, funkcjonariusze policji, straży pożarnej lub pogotowia ratunkowego.

Pamiętaj, że odpowiednio oznakowane miejsce wypadku zmniejsza ryzyko pojawienia się kolejnych niebezpiecznych sytuacji praktycznie do zera.

Doceń nas, udostępnij znajomym! :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *