Budowa samochodów na przestrzeni ostatnich lat bardzo się zmieniła. W związku z tym wydawałoby się prosta czynność, jaką jest wymiana żarówki, może niejednego przyprawić o ból głowy. Choć niektóre kroki zmiany oświetlenia mogą się różnić w zależności od modelu auta, to instrukcja postępowania przeważnie jest podobna.
Wymiana żarówek
Wymieniający musi dostać się do tylnej części reflektora. Jeśli chodzi o przednie oświetlenie należy otworzyć maskę i ściągnąć plastikową osłonę przeciwpyłową a jeśli następuje wymiana tylnego światła trzeba otworzyć klapę i odsunąć obicie bagażnika. Później należy namierzyć żarówkę podlegającą wymianie i zdecydowanym ruchem odpiąć od niej złącze elektryczne. Kolejne kroki zależą już od lampy i konkretnej żarówki.
Podczas wymiany świateł mijania należy odbezpieczyć metalową zawleczkę poprzez przyciśnięcie jej górnej części i przekręcenie lub wyjęcie źródła światła z zatrzasku. Później można już włożyć nową żarówkę i w odwrotnej kolejności powtórzyć całą procedurę.
Jeśli chodzi o kierunkowskazy i światła pozycyjne, zwykle mają wtyczki obrotowe, więc przed zmianą należy je wykręcić. Tylne żarówki są ukryte w obudowie zaślepiającej, którą należy zdemontować.
O czym warto pamiętać?
Podczas wymiany warto pamiętać jak trzymać nową żarówkę. Pod żadnym pozorem nie można dotykać klosza gołymi palcami. Dłoń pozostawia ślady zanieczyszczenia, które najpierw zmatowią szkło a co za tym idzie skrócą żywotność nowego źródła światła.
Nie można używać siły podczas wymiany świateł mijana. Zbyt gwałtowne i mocne ruchy mogą spowodować odkształcenie się zawleczki. Jeśli to nastąpi, kierowca już nie nada metalowi odpowiedniego kształtu a bez tego żarówka nie będzie trzymać się w odpowiedniej pozycji. Nastąpi przemieszczanie się żarówki poprzez wibracje silnika i jazdę po nierównościach. Wtedy reflektor nie będzie odpowiednio pracować i może oślepiać kierowców jadących z naprzeciwka.
W niektórych przypadkach wymiana żarówek może się mocno skomplikować. Takimi przykładami są kierunkowskaz umieszczony na błotniku lub światła przeciwmgielne przytwierdzone do dolnej części zderzaka. Wymiana przeważnie powoduje zdjęcie całej obudowy.