Podczas kolizji drogowej lub stłuczki, które mogą zdarzyć się nawet najlepszym kierowcom, często górują nad nami emocje szczególnie gdy jedna ze stron jest agresywna i skora do kłótni czyją wina jest kolizja. Warto jednak trzymać emocje na wodzy i zadbać o spisanie oświadczenia sprawcy kolizji, jako że wezwanie policji nie jest konieczne w przypadkach gdy nikt nie ucierpiał ani nie ma wskazań do tego, że jedna ze stron kolizji jest pod wpływem alkoholu. Co powinno zawierać takie oświadczenie sprawcy kolizji , by można było go użyć potem do uzyskania odszkodowania?
Najważniejsze informacje w oświadczeniu sprawcy kolizji
Sposób spisania tego dokumentu jest dość istotny, najlepiej jeśli stworzony zostanie odręcznie, wówczas jest bardziej wiarygodny. Prócz oczywistych informacji odnośnie danych zarówno jednej jak i drugiej strony kolizji (sprawca wypadku powinien wyraźnie zaznaczyć swoją stronę w tym stosunku), w dokumencie tym powinny znaleźć się takie informacje jak dokładna data oraz godzina zdarzenia, a także możliwie jak najwięcej szczegółów odnośnie samej tej sytuacji. Ważne są np. warunki atmosferyczne panujące w momencie zdarzenia, a także możliwe przyczyny kolizji. Dobrze jest je spisać „na gorąco” tuż po zdarzeniu, ponieważ wtedy pamiętamy praktycznie wszystkie szczegóły. W oświadczeniu sprawcy kolizji muszą znaleźć się także dane kierowców spisane z dowodów osobistych, a także marka samochodów i ich numery rejestracyjne. Sprawca kolizji musi również wpisać dane o swojej polisie ubezpieczeniowej, tj. numer oraz data obowiązywania. Prócz tego należy umieścić dane poszkodowanego, jego adres a także wskazanie uszkodzeń jakie zostały poniesione na wskutek kolizji.
Co dalej?
Oświadczenie sprawcy kolizji ma ogromne znaczenie w późniejszym otrzymywaniu odszkodowania, dlatego warto zadbać by wszystkie powyżej opisane elementy się w nim znalazły. Następnie należy zwrócić się do Ubezpieczalni sprawcy kolizji, która na podstawie spisanego oświadczenia oraz oceny rzeczoznawcy wyceni koszt naprawy, a my otrzymamy odszkodowanie w adekwatnej do uszkodzeń kwocie.